Wiadomości - Kultura, rozrywka

Inauguracja projektu Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej

: Agnieszka Data: 2016-04-25 10:21:04 (czytane: 10044)

Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej to projekt, który będzie realizowany dzięki dotacji Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura". 22 kwietnia, w siedzibie WDK oficjalnie zainaugurowano działania w ramach projektu. 26 kwietnia, podobne spotkanie odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury w Stopnicy.

W województwie świętokrzyskim głównym operatorem będzie Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. 22 kwietnia, w siedzibie WDK oficjalnie zainaugurowano działania w ramach projektu. W spotkaniu uczestniczyła Agata Binkowska, członek Zarządu Województwa.

W konferencji inaugurującej projekt uczestniczyli przedstawiciele świętokrzyskich instytucji kulturalnych, organizacji pozarządowych, szkół i placówek oświatowych, władz samorządowych, a także niezależni edukatorzy i animatorzy kultury. Podczas spotkania dyskutowano o roli edukacji kulturowej, poruszono także temat możliwości i trudności w realizowaniu działań z zakresu edukacji kulturowej w regionie. Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej to inicjatywa, która ma dotrzeć do jak najszerszego grona, dlatego istotnym elementem wdrażania projektu w życie jest zaangażowanie oraz aktywne uczestnictwo jednostek kulturalno-edukacyjnych.

- Wojewódzki Dom Kultury jest głównym operatorem projektu, ale mamy wielu wspaniałych partnerów, m.in. w postaci Kuratorium Oświaty oraz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, a także wielu innych jednostek, które będą się pojawiały w tym projekcie w odpowiednim czasie. A to, że spotykamy się  w stolicy województwa nie oznacza, że będziemy pracować tylko w Kielcach. Już w najbliższy poniedziałek pracownicy Wojewódzkiego Domu Kultury ruszą w teren, pojawią się w wielu instytucjach regionu świętokrzyskiego – mówił dyrektor WDK, Jarosław Machnicki.

 

mloda_kultura011.jpg


W poniedziałek, 25 kwietnia, w Ostrowcu Świętokrzyskim pracownicy WDK w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, w godz. 12-15 będą prowadzić rozmowy oraz konsultacje z osobami zainteresowanymi uczestnictwem w projekcie. Kolejnego dnia, 26 kwietnia, podobne spotkanie odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury w Stopnicy, a w środę, 27 kwietnia, w Centrum Kultury w Jędrzejowie.  Spotkania te powinny przyczynić się do powstania konkretnych projektów, na których realizację można otrzymać wsparcie finansowe w postaci grantów.

Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni są wszyscy ci, którzy szukają możliwości realizowania projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, a także odkrywania kultury na nowo. Inicjatywa skierowana jest głównie do nauczycieli, pedagogów, pracowników ośrodków kultury i bibliotek, a także aktywistów stowarzyszeń niezależnych oraz animatorów. Akademia służyć będzie wspieraniu edukacji kulturowej rozumianej jako aktywne, twórcze, krytyczne formy uczestnictwa w kulturze.

Program „Bardzo Młoda Kultura" realizowany będzie przez najbliższe 3 lata. Nadrzędnym celem projektu jest wzmocnienie potencjału jaki drzemie w edukacji kulturowej w Polsce. Służyć temu będzie pobudzenie i efektywne wykorzystanie edukacyjnej roli kultury. Kolejny cel to stworzenie systemu opierającego się na działaniach podejmowanych w sferze kultury. Te z kolei przyczynią się do kształtowania cenionych społecznie umiejętności i postaw, m.in. kreatywności, innowacyjnego działania, współpracy, zaufania, kompetencji medialnych oraz komunikacyjnych. System ma zostać zbudowany na podstawie merytorycznej współpracy pomiędzy ośrodkami kultury i edukacji.

- Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej to wspaniały i przepiękny projekt, który realizowany jest przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, to wymarzone miejsce do realizacji takiego projektu związanego z edukacją i o działaniami kulturowymi czy kulturalnymi w województwie. Samorząd województwa zawsze wspierał, wspiera i będzie wspierać wszystkie działania w zakresie szeroko pojętej kultury – mówiła Agata Binkowska, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. – Jeśli mówimy o programie „Bardzo Młoda Kultura" to natychmiast nasuwają się nam na myśl wszystkie te działania, które z młodością są nierozerwalnie kojarzone. Tworzenie, innowacyjność czy kreatywność i nowoczesność są tymi wartościami, które właśnie dziś powinny być spójne z działaniami wdrażającymi edukacją kulturową – dodała Agata Binkowska.

Obecny na konferencji prof. Marek Krajewski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza, który realizował projekt pilotażowy programu „Bardzo Młoda Kultura" w Poznaniu, poinformował, że program został skonstruowany tak, aby możliwe było czerpanie doświadczeń oraz dobrych praktyk pracowników instytucji kultury. Dodał także, że program zakłada budowanie przez jednostki trwałych sieci ze szkołami i innymi instytucjami, które – po zakończeniu trzyletniego programu – nadal będą istnieć. Głównymi i podstawowymi założeniami rozwoju edukacji kulturowej są: wypracowanie współpracy między instytucjami, wzmocnienie istniejących już relacji, zwiększanie dostępu do edukacji kulturowej oraz utrwalenia jej znaczenia w życiu społecznym.

www.wrota-swietokrzyskie.pl

Reklama.

Tagi: Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej   WDK   kultura   granty

Zobacz także

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.216.83.240

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...