Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Prezydent gratulował i dziękował za najpiękniejszy wieniec

Dodał: Marta Data: 2019-10-31 10:14:43 (czytane: 5486)

W poniedziałek, 28 października, na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP, delegacja Województwa Świętokrzyskiego przebywała w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój Zobacz

Spotkanie dotyczyło podsumowania tegorocznych Dożynek Prezydenckich w Spale, podczas których wieniec pochodzący z naszego regionu, z Sołectwa Krzcin w Gminie Koprzywnica, zdobył I miejsce i został uznany za najpiękniejszy. Wzięli w nim udział przedstawiciele grupy wieńcowej z Krzcina, członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Morawica, który ośpiewywał wieniec w Spale, a także pracownicy Wojewódzkiego Domu Kultury, który odpowiadał za przygotowanie stoiska podczas Dożynek Prezydenckich. Samorząd województwa reprezentowali członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca oraz Małgorzata Stachurska, pracownik Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska UMWŚ.

 Zobacz

Podczas pobytu grupa została oprowadzona po Pałacu Prezydenckim, a następnie o godzinie 12.00 odbyła się główna uroczystość z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy. Podczas uroczystości świętokrzyska delegacja otrzymała podziękowania za trud i wkład pracy związany z wiciem wieńca. Jej członkowie odwdzięczyli się Parze Prezydenckiej drobnymi upominkami z regionu, m.in. owocami pochodzącymi z ziemi sandomierskiej, ceramiką z Ćmielowa oraz grafiką przedstawiającą Święty Krzyż.

 Zobacz

Oprócz delegacji Województwa Świętokrzyskiego w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich instytucji związanych z organizacją tegorocznych Dożynek Prezydenckich w Spale.

Doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przewodnicząca komisji konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska:

– Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej jest bardzo ważną częścią dorocznych dożynek, które kontynuują przedwojenne tradycje ze Spały. Konkurs wyraża głębokie przekonanie, że tradycja, którą wieniec dożynkowy pięknie uosabia, jest niezwykle ważnym elementem zakończenia roku rolników w sposób możliwie piękny i uroczysty.

 Zobacz

Wieńce tworzone są w środowiskach wiejskich, środowisku Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, organizacji pozarządowych i tam wygrywają eliminacje gminne, powiatowe, wojewódzkie. Za każdym razem te wieńce się różnią, wyrażają specyfikę regionu. Stanowią kompromis między tym, co jest wiernością tradycji i kontynuacją i tym, co jest żywym, współczesnym przejawem aktywności twórczej, artystycznej społeczności, które podejmują się tego dzieła. To zresztą bardzo dobrze wyraża regulamin konkursu, który kryteria oceny formułuje w taki sposób, by docenić zgodność tradycji.

Chodzi nie tylko o kompozycję i formę, ale także materiał, wykonanie. Jeden z członków komisji, oglądając wieńce, autentycznie bada, na ile w tych wieńcach są wszystkie zboża i wszystkie charakterystyczne dla każdego regionu zioła, kwiaty, owoce. Chodzi o to, by była różnorodność, ale też i zgodność z tradycją zarówno w zakresie kompozycji, jak i użytych materiałach. Zależy nam na tym, by wieniec był konstruowany wokół naturalnych elementów łączących.

Oczywiście bardzo ważne są walory estetyczne, kompozycja, dobór bazy, wyraz artystyczny, który też oceniamy i który w całościowym oglądzie odbieramy jako atrakcyjny. Ważny jest ten element twórczy, który oddaje żywotność tradycji, a nie tylko konstruowanie wieńca według jakiegoś schematu.

Kolejnym elementem, na który komisja zwraca uwagę i jest on bardzo ważny, to ośpiewanie wieńca. W zależności od zawodowych zainteresowań członków komisji pozwoliliśmy sobie na indywidualną ocenę. Dla jednych ważniejsza była wierność strojom ludowym, dla innych – żywotność tej tradycji, skład zespołu, czy obejmuje on różne grupy wiekowe, jednoczy, buduje aktywność, wspólnotę wokół wieńca.

Punktowaliśmy wszystkie te elementy i tworzyliśmy ocenę poszczególnych wieńców, nie przekonywaliśmy się wzajemnie, tylko pozwoliliśmy, żeby zadecydował ten bilans, który powstał niejako spontanicznie, był wynikiem punktacji wystawionej przez poszczególne osoby. Mieliśmy takie poczucie, że wszystkich nas zadowolił. Widać było, że wieniec z Krzcina jako zwycięzca ucieszył członków komisji. Wcześniej o tym nie dyskutowaliśmy, tylko zaufaliśmy sobie wzajemnie, w tych naszych ocenach wyraziliśmy zgodność z regulaminem i szacunek wobec tego, co jest twórcze.

 Zobacz

Wieniec z Krzcina jest teraz w Pałacu Prezydenckimi i przyznam szczerze, że gdy koło niego przechodzę, mam poczucie satysfakcji. Naprawdę wyraża to, o co chodzi w tym konkursie. Jest skromny, ale piękny. Element twórczy nie przytłacza tradycji. Ten kompromis jest tu bardzo pięknie wyrażony. Artystycznie, estetycznie jest bardzo godny. I mam nadzieję, że budzi satysfakcję nie tylko moją.

Członkowie komisji i wszyscy, którzy byli uczestnikami tych dożynek, mają świadomość, że właśnie wszystkie zespoły, wszystkie prezentacje wieńców były efektami trudnej, twórczej wspólnotowej aktywności w poszczególnych województwach. Zwycięzca jest liderem całości. Nie tyle wygrał z pozostałymi wieńcami, co je dowartościował.

 Zobacz

Wszystkich uczestników prezydent honoruje nagrodą finansową, to jest wyraz szacunku i podziwu dla społeczności, które co roku, w długim okresie, kilku miesięcy przygotowań i pracy tworzą wieńce ku swojej radości i wszystkich uczestników dożynek.

Gdy mówimy o wieńcu z Krzcina, to tu nie chodzi tylko o zwycięstwo regulaminowe, ale o ogólny wyraz artystyczny. Tu mieszanina skromności i artystycznej urody. To jest to, co w nim bardzo lubię.

źródło: swietokrzyskie.pro

Reklama.

Zobacz także

Żarciowozy w Busku-Zdroju vol.2 - już od dziś!

Dodane: 2020-07-10 15:30 - Komentarze  (0)  czytane (13151)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.191.145

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

Hotel Pod Świerkiem

ul. Waryńskiego 38, 28-100 Busko Zdrój

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

Spotkanie pt. „Nasi sprawiedliwi” odbędzie się w czwartek 5 marca w dawnej synagodze, ul. Wspólna 14, godz. 11, wstęp wolny. więcej»

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej

Oferty sponsorowane

Czy w sklepie musimy mieć własne rękawiczki jednorazowe?

Na wtorkowej konferencji Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe...

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Podmioty Ekonomii Społecznej - nowa moda, czy realna potrzeba

Caritas Diecezji Kieleckiej informuje że 11 grudnia w siedzibie...

Ogłoszenia

Dodano: 2020-07-12 09:14:34

Szukam faceta na sex spotkania

Dodano: 2020-07-12 09:14:00

Młoda Pozna Pana (+18)

Dodano: 2020-07-12 09:13:22

Specjalista ds. importu (pozyskiwanie kontrahentów...

Dodano: 2020-07-12 09:13:12

Szukam faceta do spotkań

Dodano: 2020-07-12 05:59:29

Dzialka budowlana

Dodano: 2020-07-11 23:20:32

Napalona szuka faceta

Dodano: 2020-07-11 23:14:53

Działka budowlana z warunkami zabudowy

Dodano: 2020-07-11 22:54:36

Zatrudnię

Dodano: 2020-07-11 22:31:36

poznam dziewczyne

Dodano: 2020-07-11 22:30:20

pomogę