Strona startowa

Wiadomości - Turystyka

#PonidzieZaprasza

Dodał: Marta Data: 2020-05-21 13:10:45 (czytane: 4879)

Ponidzie to niezwykle malowniczy i bogaty kulturowo obszar, słynący ze złóż gipsu, roślinności stepowej, zabytków, przydrożnych kapliczek i przede wszystkim źródeł siarczano-słonych wód mineralnych.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój Przyroda Buska-Zdroju i całego regionu jest niezwykle zaskakująca. Po zakończeniu zimy kwitną skupiska miłka wiosennego, który jest symbolem wiosny w tej krainie. Ciekawostką jest, iż ten kwiat występuje przede wszystkim w Azji oraz Europie Południowo-Wschodniej. W Polsce jest to roślina niezwykle rzadka, objęta ochroną. Flora tego miejsca jest typowa dla stepów południowo-wschodniej Europy. Inne przepiękne rośliny, jakie można spotkać w tych okolicach to między innymi: ostnica włosowata, aster gawędka, wiśnia karłowata, czy dyptam jesionolistny, zwany również krzewem Mojżesza.

Czy wiecie, że na terenie Powiatu Busko-Zdrój znajduje się aż 21 pomników przyrody!
Najwięcej z nich, bo aż 7, znajduje się w Gminie Wiślica. Busko plasuje się na drugim miejscu z wynikiem 6 pomników przyrody. Specjalnie dla Was opracowaliśmy mapę oraz, spis wszystkich z nich.

Zobacz

Gmina Busko-Zdrój
Najbardziej znanym pomnikiem przyrody w Gminie Busko-Zdrój jest oczywiście s osna pospolita (1) zwana sosną na szczudłach lub kroczącą. Rośnie na skraju lasu w miejscowości Wełecz. Na liście znalazły się cztery dęby: - trzy dęby szypułkowe (2) ro sną ce na działkach stanowiących własność osoby fizycznej w Kamedułach oraz d ąb szypułkowy "Ryszard" (3) , który rośnie w Starym Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju.

Zobacz

Na terenie gminy miano pomnika przyrody uzyskały trzy o dsłonięcie geologiczne są to:
- Odsłonięcie geologiczne (4) stanowiące północną ścianę wyrobiska o długości 70 m i wysokości 5 m zwane „Karabosami” . Widoczna jest środkowa część profilu serii gipsowej badenu (trzeciorzęd). Uskoki i leje krasowe wypełnione są brekcją gipsowo ilastą. W szczelinach spękań tkwią bloki (o średnicy do 30 cm) wapieni pogipsowych. Wyrobisko to z najduje się przy rozgałęzieniu dróg prowadzących z Siesławic do Chote lka Zielonego, ok. 1 km na północ od miejscowości Chotelek.
- Odsłonięcie geologiczne (5) stanowiące próg skalny w górnej części wzniesienia o długości 12 m i wysokości 4 m, zbudowany z gipsów wielkokrystalicznych, tzw. szklicowych. Podziwiać je można w skarpie ciągnącej się na zachód od Łagiewnik, za sadem, ok. 200 m na północ od drogi Busko-Zdrój - Łagiewniki i ok. 1 km od drogi Busko-Zdrój - Kielce w kierunku wschodnim.
- Odsłonięcie geologiczne (6) - „Zimne Wody". Twór przyrody nieożywionej o wysokości 5 m. Jest to próg skalny zbudowany z gipsów krystalicznych tzw. szklicowych wykształconych w formie "jaskółczych ogonów". U jego podstawy tryska źródełko, które daje początek niewielkiemu strumykowi. Znajduje się na zboczu skarpy ciągnącej się na zachód od Łagiewnik ok. 50 m na południe od drogi Busko-Zdrój - Łagiewniki

 Zobacz

Gmina Stopnica poszczycić się może modrzewiem europejskim (7) znajdujący się na terenie parku podworskiego w miejscowości Smogorzów.

W miejscowości Chinków na terenie gminy Solec - Zdrój podziwiać możemy głaz narzutowy (8). Silnie zagłębiony w skarpie drogi widoczny jest jedynie owalny szczyt głazu o wymiarach widocznej części: obwód - około 300 cm, długość - 120 cm, szerokość - 70 cm, wysokość - 30 cm. Głaz zbudowany jest z granitu czerwonobrązowego, różnoziarnistego.

Niezwykle ciekawym pomnikiem przyrody na terenie Gminy Solec-Zdrój jest zespół jaskiń krasowych (9) położonych na północnym stoku Wąwozu Kikowskiego. Komora największej z jaskiń ma ok. 12m długości i 6m wysokości.
 
Gmina Gnojno może się pochwalić dwoma dębami (10) o imionach: Jan i Beldonek, w wieku około 250 lat. Rosną przy drodze z Balic do Janowic, na skraju lasu, w oddziale 205a leśnictwa Budy, Nadleśnictwo Pińczów.

Na terenie gminy znajdują się również dwa źródła- pomniki przyrody.
Pierwsze z nich znajduj e się na południowym zboczu doliny rzeki Rudnianki (11). Są to dwa wypływy podzboczowe o dość małej wydajności i jeden wypływ zboczowy o większej wydajności. Znajduje się w zachodniej części wsi Płośnia.
Drugie ź ródło mające początek w szczelinie pośród bloków skalnych, dające początek niewielkiemu ciekowi (12). Nieco dalej znajduje się drugi wypływ ze szczelin w skarpie polnej drogi. Jeden z wypływów został ocembrowany. Znajduje się w miejscowości Skadla, ok. 200 m jadąc na północ drogą w kierunku Gorzakwi.

Na terenie gminy Pacanów rośnie dąb szypułkowy (13), o pierśnicy 1,09 m (tj. obwód pnia liczony na wysokości 1,3 metra, czyli wysokości klatki piersiowej- skąd nazwa), w wieku około 150 lat. Rośnie na placu Szkoły Podstawowej w Oblekoniu

Gmina Nowy-Korczyn
Kolejne dwa dęby szypułkowe (14) znajdziemy na terenie gminy Nowy-Korczyn. Ich wiek szacowany jest na około 400 lat. Rosną koło zabudowań Szkoły Podstawowej w Rzegocinie, przy drodze do Nowego Korczyna.

Gmina Wiślica, laureat plebiscytu posiada na swoim terenie Jaskinie gipsową (15), usytuowaną na urwisku skalnym zbudowanym z gipsów szkieletowych serii gipsowej badenu. Zawieszony otwór jaskiniowy położony jest na wysokości około 8 m od podstawy urwiska, posiada 9 m szerokości i 0,75 m wysokości. Jaskinia składa się z jednego wgłębnego korytarza, o stromym zejściu. Znajduje się na w południowym zboczu wzgórza, około 700 m na północ od drogi idącej przez Skotniki Górne.

 Zobacz

Na terenie gminy podziwiać można liczne odsłonięcia geologiczne, z których aż 6 zostało pomnikami przyrody:
-Odsłonięcie geologiczne gipsów (16) . Stare wyrobisko o wymiarach 110 x 60 m. W północnych i wschodnich ścianach odsłania się dolna część profilu serii gipsowej badenu (trzeciorzęd). Budują ją gipsy szklicowe wielkokrystaliczne oraz leżące nad nimi gipsy grubokrystaliczne. Znajduje się przy drodze polnej z Łatanic do rezerwatu Skorocice, ok. 500 m na północny-zachód od mostu na rzece przepływającej przez Łatanice
- Odsłonięcie geologiczne (17) - kopuła gipsowa zbudowana z gipsów serii gipsowej trzeciorzędu, o wysokości 5 m i długości przy podstawie 9,5 m. Znajduje się w zachodnim zboczu wzgórza wznoszącego się nad stawami, około 500 m na południowy-wschód od Wiślicy i około 350 m na południe od drogi Wiślica - Szczerbaków.
-Odsłonięcie geologiczne gipsów (18), skarpa długości 60 m, wysokości 4 m, w której odsłania się dolna część profilu serii gipsowej badenu. Budują ją gipsy szklicowe tworzące równoległe zrosty kryształów. Znaleźć je można po zachodniej stronie drogi Wiślica - Busko, około 200 m na północ od rozwidlenia dróg idących z Gorysławic do Buska i do Chotla Czerwonego.

 Zobacz

-Odsłonięcie geologiczne gipsów (19), próg skalny w zboczu wzgórza, o długości 20 m, wysokości 4 m z odsłonięciem fragmentu serii gipsowej badenu. Odsłaniają się tu gipsy szklicowe tworzące zrosty kryształów tzw. "jaskółcze ogony" osiągające wysokość do 3,5 m. Podziwiać je można w zachodnim zboczu wzgórza z kościołem w Chotlu Czerwonym, w skarpie przydrożnej, ok. 1 km na wschód od drogi Wiślica-Busko.
- Odsłonięcie geologiczne (20) - Skarpa (ściana skalna) długości 40 m i wysokości 5 m, z odsłonięciem dolnej i środkowej części profilu serii gipsowej badenu. W spągu ściany występują gipsy szklicowe, tworzące zrosty typu "jaskółczych ogonów". Około 350 m na wschód od rezerwatu "Góry Wschodnie" i 50 m na północ od drogi polnej Chotel Czerwony- Zagórze.
- Odsłonięcie geologiczne gipsów wielkokrystalicznych (21), o wymiarach 80 m długości na 5 m wysokości. Znajduje się przy szosie Chotel Czerwony-Zagórze.

Zobacz

źródło: busko.travel

Reklama.

Zobacz także

A może spacer w Tokarni?

Dodane: 2020-11-26 14:22 - Komentarze  (0)  czytane (398)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.234.255.5

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

Willa Bolesław - pokoje do wynajęcia

ul. 12-go Stycznia 9, 28-100 Busko-Zdroj

Rezydencja Elżbiecin

Elżbiecin 12a, 28-100 Busko-Zdrój

Hotel Pod Świerkiem

ul. Waryńskiego 38, 28-100 Busko Zdrój

więcej

Biura podróży

Podróże

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej

chmielnik24.pl poleca

BLACK FRIDAY W SALONIE HOUSE - 30% !!!

Salon HOUSE W Busku-Zdroju zaprasza na WYJĄTKOWĄ PROMOCJĘ....

Czy w sklepie musimy mieć własne rękawiczki jednorazowe?

Na wtorkowej konferencji Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe...

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Podmioty Ekonomii Społecznej - nowa moda, czy realna potrzeba

Caritas Diecezji Kieleckiej informuje że 11 grudnia w siedzibie...

Ogłoszenia

Dodano: 2020-11-26 22:19:14

Szukam pracy

Dodano: 2020-11-26 22:09:01

DREWNO

Dodano: 2020-11-26 21:59:33

MAKRAMA

Dodano: 2020-11-26 21:30:40

WYNAJMĘ MIESZKANIE

Dodano: 2020-11-26 19:33:52

Szukam pracy dorywczej

Dodano: 2020-11-26 18:46:38

Działki

Dodano: 2020-11-26 18:17:25

Usługi ogrodnicze - mycie kostki brukowej

Dodano: 2020-11-26 18:14:34

Kompleksowe koszenie ogrodów, trawników, karczowan...

Dodano: 2020-11-26 17:29:59

Seks spotkanie

Dodano: 2020-11-26 16:37:53

Dyskretna 36 latka pozna faceta