Strona startowa

KINOLUB w Świętokrzyskiem

Data:01 06 2018 - 26 06 2018
Miejsce:

W dniach 1-26 czerwca 2018 roku odbędzie już czwarta edycja festiwalu "KINOLUB", który zawita m.in. do takich miejscowościach, jak: Kielce, Busko-Zdrój, Pińczów, Chmielnik, Solec-Zdrój, Nowy Korczyn.

56 filmów z 26 krajów, ponad 150 projekcji w 14 miejscach w Polsce, twórcy filmowi z Europy i Azji – tego mogą się spodziewać uczestnicy 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB.

kinolub.png

W dniach 1–26 czerwca 2018 roku odbędzie już czwarta edycja festiwalu, który z roku na rok przyciąga coraz większą ilość młodych widzów. Z tego też powodu Organizatorzy pozyskują nowe miejsca do projekcji filmów. W tym roku KINOLUB zawita do czterech województw, do takich miejscowościach jak: Rzeszów, Zatwarnica, Kraków, Wiśniowa, Kielce, Busko-Zdrój, Pińczów, Chmielnik, Solec-Zdrój, Nowy Korczyn, Rybnik, Sławków i Skoczów.

Festiwal to przede wszystkim pokazy najnowszych filmów z całego świata, wybranych w Konkursie Głównym przez profesjonalne jury. Realizacje są tworzone z myślą o dzieciach i młodzieży. To ciekawe pod względem artystycznym, jak i tematycznym, wartościowe i ambitne kino, którego młodzi widzowie nie znajdą w tradycyjnym repertuarze kinowym czy telewizyjnym. Dlatego też Rzecznik Praw Dziecka objął to wydarzenie Patronatem Honorowym. Trzeba zaznaczyć, że część filmów była prezentowana i nagradzana na międzynarodowych festiwalach. Zdecydowana większość będzie miała na festiwalu swoją polską premierę, a niektóre z nich nawet europejską. Wśród twórców znaleźli się doświadczeni i nagradzani na światowych festiwalach reżyserzy oraz młodzi, utalentowani filmowcy, dla których tworzenie filmów dla młodej publiczności jest debiutem. To oni będą walczyć o statuetkę KINOLOTA.

Projekcjom filmowym towarzyszyć będą dyskusje oraz spotkania z międzynarodowymi twórcami, warsztaty plastyczne lub z animacji poklatkowej o tematyce ekologicznej. Wszystkie wydarzenia oraz seanse są bezpłatne. Organizatorzy gwarantują dostęp do autorskiego i niezależnego kina całkiem za darmo.

kinolub1_1.jpg


FILMY KONKURSOWE
Na Konkurs Główny wpłynęło ponad dwa tysiące produkcji z całego świata, z których do programu wybrano 8 filmów długometrażowych i 48 krótkometrażowych. Wśród najbardziej egzotycznych krajów, z których pochodzą produkcje festiwalowe, znajdują się takie jak Ekwador, Liban, Tajwan, Indonezja, Indie, Brazylia czy Nigeria. Nie zabraknie i polskiego akcentu – nominację do konkursu otrzymały dwie rodzime produkcje. Wybrane filmy poruszają wiele ważnych kwestii. To nie tylko nośne i aktualne tematy dotykające bezpośrednio dzieci i młodzież, lecz także obserwacja otaczającego ich świata. Tematem filmów są zarówno problemy i rozterki ekranowych postaci, jak i ich marzenia, aspiracje, codzienne radości.

Konkurs filmów długometrażowych to podróż przez trzy kontynenty i egzotyczne kraje. Azję reprezentują produkcje z Indii, Libanu i Iranu. Bohaterów filmów, choć pochodzą z różnych środowisk i zmagają się z innymi trudnościami, łączy siła charakteru oraz wiara w potęgę wyobraźni i marzeń. 8-letni Pichku mieszkający w slumsach Delhi marzy o lepszym życiu dla siebie i bliskich (Ulga, reż. Nila Madhab Panda, Indie 2018) film ten będą mogli zobaczyć widzowie w Nowym Korczynie, Solcu - Zdroju oraz Kielcach. Mortez, który musi się opiekować chorą matką marzy o karierze filmowca (21 dni później, reż. Mhamadreza Kheradmandan, Iran 2017) film będą mogli zobaczyć widzowie w Pińczowie, Kielcach, Solcu – Zdroju oraz Nowym Korczynie. 15-letnia Nour natomiast marzy o tym, by jak najdłużej cieszyć się wolnością i młodością (Nour, reż. Khalil Dreyfus Zaarour, Liban 2017) – film zostanie wyświetlony w Kielcach, Pińczowie, Chmielniku, Nowym Korczynie oraz Solcu-Zdroju. O wygraną powalczą aż trzy filmy z Ameryki Południowej. W pełną wakacyjnych przygód podróż zabierze widzów Antonia – mała adeptka sztuki fotografii (Fotka, reż. Catalina Arango, Ekwador 2017) - film znalazł się w programie Kielc, Pińczowa, Nowego Korczyna, Solcu – Zdroju oraz Chmielnika. Bohaterowie filmów „Na kółkach” (projekcie w Nowym Korczynie, Solcu – Zdroju) oraz „Bohaterowie” udowodnią, że niepełnosprawność i przeszkody nie muszą być ograniczeniem – produkcję zaplanowano w Busku-Zdroju oraz Pińczowie. Europę w konkursie reprezentują dwie produkcje dla nastolatków – „Rodzinny bałagan” (reż. Max Nardari, Włochy 2016), pełna emocji i zwrotów akcji opowieść o 11-letnim Martinie, który próbuje odnaleźć się wśród nowych kolegów oraz „Przygoda na Zielonym Wzgórzu” (reż. Cejen Cernic, Chorwacja 2017) duża produkcja chorwacka o charakterze familijno-przygodowym, którą będą mogli zobaczyć widzowie w Nowym Korczynie.

kinolub2.JPG

Filmy krótkometrażowe widzowie zobaczą połączone w pasma tematyczne. Z myślą o maluchach przygotowano dwa pasma „Przyjaciele” i „Kolorowy świat”, składające się z bajkowych obrazów ze wszystkich stron świata, w prosty i wesoły sposób poruszających tematy przyjaźni, więzi rodzinnych, odwagi oraz pomysłowości. Dla starszych kinomanów przygotowano pasma: „Z najbliższymi", „Wśród swoich”, „Marzenia do spełnienia” „Czas buntu”, „Zdani na siebie” oraz „Ważne wybory”. Widzowie przekonają się, że kultury, doświadczenia i emocje – wszystko to tylko pozornie dzieli, gdyż tak naprawdę troski, radości, marzenia i problemy dzieci i młodzieży na całym świecie są podobne.

JURY FESTIWALOWE
Zwycięskie filmy wybierze jury profesjonalne, dziecięce i młodzieżowe, a w ręce twórców trafią statuetki – KINOLOTY oraz nagrody finansowe.

W jury profesjonalnym zasiądą: Dorota Kędzierzawska – reżyserka nagradzana na festiwalach w kraju i zagranicą, Arthur Reinhart – operator filmowy, zdobywca prestiżowych nagród filmowych, Kasia Sienkiewicz-Kosik – scenarzystka i wydawca książek, Rafał Kosik – autor cyklu książek dla dzieci i młodzieży o przygodach Feliksa, Neta i Niki, scenarzysta, Grażyna Bochenek – filmoznawczyni, dziennikarka Radia Rzeszów, Agnieszka Karp – inicjatorka licznych projektów dla dzieci, założycielka portalu „Czas dzieci”, Ilona Dusza-Kowalska – animatorka kultury, reżyserka filmów dokumentalnych oraz Tomasz Jurkiewicz – scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych nagradzanych w Polsce i zagranicą.

GOŚCIE
O tajnikach pracy filmowca opowiedzą goście z Azji i Europy – twórcy filmów długometrażowych, które znalazły się w Konkursie Głównym. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli reżyserzy i producenci z Indii, Libanu, Iranu oraz Chorwacji i Włoch.

Ich obecność to wyjątkowa okazja dla widzów, by dowiedzieć się jak powstają filmy, co jest ważne w pracy filmowca.

kinolub3.jpg

PRZYJACIELE FESTIWALU
Wydarzenie realizowane jest przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Województwa Świętokrzyskiego oraz Grupy PSB.

Warsztaty i wydarzenia towarzyszące organizowane dzięki wsparciu WFOŚiGW w Kielcach, Województwa Świętokrzyskiego oraz powiatu buskiego.

Wydarzenie posiada patronat Rzecznika Praw Dziecka oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja IKS, działająca od 2014 roku w obszarze edukacji filmowej młodych.


Imprezy

Patronat
2019-06-29 - 2019-07-07

XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz

2019-07-24 - 2019-07-29

Carpaṭi Orientali 3 - Ceahlău

Patronat
2019-08-07 - 2019-08-15

Świętokrzyskie Warsztaty Wokalistyki

Patronat
2019-08-17 - 2019-08-19

Międzynarodowy Konkurs Wokalny 'Bella Voce'

Konkursy

Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej